Stručný sprievodca … FA Cup tretie kolo, kde dokonca aj minnows majú svoj deň

Je to úžasné.

Najprv zakryte základy. FA Cup je súťaž o knockout pohár otvorený pre všetky tímy v desiatich najvyšších úrovniach anglickej hry od profesionálnych behemotov, ako je Manchester United, až po amatérske obavy ako je Billingham Synthonia, klub Teesside pomenovaný po hnojive vyrábanom miestnym chemickým koncernom ICI, ale nemôžeme príliš vyhnúť z hĺbky.

Viac ako 700 tímov vstúpi a všetci mimo Premier League a tri divízie futbalovej ligy sú povinní prekonať kvalifikačné kolá na získanie miesta v prvej Vlastné kolo. V tomto prvom kole 32 kvalifikátorov vstúpilo do 48 klubov z ligy jedna a druhej ligy.Po druhom kole, pole bolo zmenšené na 20 a tu je, keď veľké chlapci – 44 klubov v Premier League a majstrovstvách – vstúpia do remízy. Takže je teoreticky možné, aby vyššie uvedené Synthonia , severnej futbalovej ligy druhej divízie, aby nakreslili vyššie uvedené United v treťom kole. Ak to urobia tak ďaleko. Tam, v skratke, je tretie kolo jedinečné kúzlo. Nie, že sa to stalo v tomto roku: Synthonia bola vyradená z prvého kvalifikačného kola – ďalšie predbežné kolo v auguste, pričom 0: 0 doma do blízkeho Consett AFC, potom prehral replay 8-0. United sú namiesto toho hostiteľom Sheffieldu United League of One. Ale vieš teoreticky. Možno jeden deň.

Šoky sú životná krv – naozaj celý bod – tretieho kola.Najväčší čin obrovského zabíjania sa objavil už v januári 1933. Arsenal, pod legendárnym Herbertom Chapmanom, bol zďaleka najlepší tím v krajine. Boli vrcholom prvej divízie na ceste k ligovému titulu av tejto súťaži už porazili Sunderland 6-1, Wolverhampton Wanderers 7-1, Leicester City 8-2 a Sheffield United 9-2. Ich súperi v treťom kole FA Cupu boli Walsall, sediac na 10. mieste v starej tretej divízii (na severe). “Bude to vtip na deň, keď budú víťazi ligových líderov,” poznamenal tento novinár z návštevy Arsenalu v Midlands.

Ho ho ho! Arsenal bol nedostatočný, Chapman sa rozhodol zostať hviezdou Eddie Hapgood a Joe Hulme.Ale nie taká slabosť: ich tím ešte stále chváli George Male, David Jack, Alex James a Cliff Bastin. “Hezká zostava videl londýnsky tím, ktorý sa pokúšal hrať klasický futbal proti boku s použitím bežnej taktiky kravaty – s nevyhnutným výsledkom,” informoval pozorovateľ. Walsall útočník Gilbert Alsop viedol otvárač po hodine, porazil rezervy left-back Tommy Black na loptu. Čierny potom prerušil Alsópa na koleno, faul vyústil do niekoľkých hráčov, ktorí majú na sebe námestie, rovnako ako trest. Billy Sheppard konvertoval a na poslednom hvizde predviedol ich hrdina z ihriska jedenásťtisíce ľudí. Záplatený Chapman a jeho čašník, ktorý sa vznášal nad hlavou a ktorý sa rozprášil nad parou, vystríhal zo svojich brušok, povedal Blackovi, že už nikdy nebude hrať o Arsenal.V priebehu týždňa bol preradený do Plymouth Argyle. Po štyridsiatich deviatich rokoch Arsenal vládol šampiónom ligy, keď navštívili Wrexham v treťom kole pohára. Waleská strana dokončila dno štvrtej časti predchádzajúcej sezóny. Takže už viete, ako to skončilo. Alan Smith dal krátko pred polčasom do súboja Gunners, ale veterán Walesu a bývalý Manchester United dynamický Mickey Thomas skóroval z voľného kopu v 82 minútach a postavil 20-ročného Steva Watkina, ktorý za pár minút chytil víťaza po. Najskôr porazil 92. miesto, a napriek tomu Walsall zostáva najväčším tretím šokom FA Cupu zo všetkých. Hej, nepíšeme pravidlá. Facebook Twitter Pinterest cieľ Mark Robins proti Forest v roku 1990: zachránil Fergie prácu?Fotografia: Bob Thomas / Getty Images

Tretie kolo zmenilo históriu našich veľkých klubov raz alebo dvakrát. Strelec Manchester United Mark Robins v januári 1990 získal víťaza v Nottingham Forest, cieľom, ktorý padol do folklóru (správne alebo nesprávne) ako záchrana kože zápasiaceho manažéra Alexa Fergusona. United vyhrala šálku toho roka a neskôr rozptýlenie veľkého množstva vyznamenaní predstavuje veľkú časť každej futbalovej ročenky štatisticky posadnutého dieťaťa. To však nebolo úplne šok, na rozdiel od Worcester City 2 -1 porážka v Liverpoole v roku 1959. Víťazstvo klubu Južnej ligy North West cez team Jimmy Melia, Ronnie Moran a Anglicko proti útočníkovi Svetového pohára v roku 1958 Alan A’Court efektívne ukončili panovanie manažéra Liverpoolu Phil Taylora. Zadajte Bill Shankly.Nasledujúci záplavy vyznamenaní reprezentuje a tak ďalej a tak ďalej a tak ďalej. Cardiff City tretieho stupňa postavil Leeds United v roku 2002 vedúcim predstaviteľov Premier League, ktorý roztrhol dôveru Davida O’Learyho do takej miery, že opäť nezískali víťazstvo v ďalších 10 zápasoch. Dokončili sezónu na piate miesto, 21 bodov za prípadnými víťazstvami tímu Arsenal, všetka viera v projekt Peter Ridsdale sa odparila. V priebehu dvoch sezón boli zostupom, upadli z finančnej hrany noža a odvtedy sa nevrátili na vrchol letu.

Myslím, že keď ste v treťom kole, Leeds vyhladil horké súpery Manchester United v FA Cup 2009-10 v Old Trafford, Jermaine Beckford, ktorý zaznamenal jediný gól Fergieho jediného tretieho kola.Každý oblak, bez ohľadu na to, ako veľký a bezútečný, má lesklý okraj. Ale víťazstvo Leeds nad Manchester United, bez ohľadu na to, v akom členení v tom čase žijú dva kluby, sa zaregistruje toľko na oficiálnom šoku-o-metri FA Cupu. Pravá romantika tretieho kola sa vždy nachádza v stretoch medzi neligovnými klubmi a veľkými chlapcami. V tomto roku sa do tretieho kola dostal len jeden non-ligový klub: Hampshire minoval Eastleigh z národnej ligy (divízia priamo pod Ligou 2). Eastleigh bude hosťovať Bolton Wanderers na ich desiatich miestach Acres. Bolton bojuje v spodnej časti majstrovstiev, ale so štyrmi pohármi vyhráva na čele slávy, je to klasický David proti Goliášovi, ktorý zabíja v práci. Mal by žiť v britskej televízii.BBC a BT Sport, hanba, hanba, hanba. Luton Town bol posledný non-liga, ktorý porazil vrcholový klub, ktorý sa v štvrtom kole 2012-13 stretol z Norwich City na Carrow Road. Predtým sme sa vrátili do roku 1989, keď Sutton United vyradil Coventry City 2-1 v treťom kole 1988-89. Vtedy Coventry vyhral pohár iba pred dvoma rokmi, ale neskôr sledoval svoju prvú hlavnú trofej s ďalšími úspechmi: v roku 1988 vyšli vo štvrtom kole ako obrancovia šampiónov na strašnej Watfordovej strane , utrpel toto ponižujúce poníženie Suttonom o rok neskôr a v roku 1990 opäť vyšiel v treťom kole na Štvrtej divízii Northampton Town. Woking – dochádzkové mesto pri Londýne a miesto pre vojnu HG Wells svetov – poskytol ďalší fantastický príbeh v FA Cupu v roku 1991.Tím mesta vyhral West Side Bromwich Albion – víťazky pohárov v roku 1888, 1892, 1931, 1954 a 1968 – z tretieho kola, 4-2 hádzanie v Hawthorns, Tim Buzaglo ich hat-trik hrdinom a najznámejším futbalista v krajine na 15 minút. Šanca? Jeden milión až jeden. Woking pokračoval v statočnom prehre s jediným cieľom v štvrtom kole v Evertone, ďalším pozoruhodným výsledkom. Sutton, na porovnanie, nasledoval ich víťazstvo v roku 1989 nad Coventry tým, že dostal výprask 8-0 v Norwich. Blesk zriedka dvakrát udrel.

A potom tu bol Hereford United. Ich víťazstvo v New Yorku v roku 1972 nebolo taký veľký šok v čisto futbalových termínoch, ako Walsallovu výhru v roku 1933 proti Arsenalu: Newcastle, zatiaľ čo slušná strana, jednoducho neboli nikde blízko úrovne Chapmanových mužov.Bolo to však non-league versus First Division a je to pravdepodobne slávnejšie v týchto dňoch, čo s farebnou televíziou a všetko. Drama, ktorú poskytla, nebola ani polovica zle.

Ak chcete obrázok anglického futbalu v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, toto je jedna: ticho ihriska, deti v zelených parkoch visí von z blízkych stromy zachytiť voľný pohľad, všetko nasýtené v vyblednutom béžovom. Hereford zaujal 17-sekundový náskok v pôvodnej kravici v parku St James a vyradil sa, aby zabezpečil 2-2 draw. Očakáva sa, že Newcastle získal prehraté miesto na Edgar Street v Južnej liga klubu, čo sa stalo stredným stolom v prvej divízii a po troch rokoch vyhralo Fairs Cup (teraz Europa League). Ale nie.Facebook Twitter Pinterest Ronnie Radford, ktorý žije vo svojom príliš krátkom drese, oslavuje víťazstvo Hereforda v Newcastle v roku 1972. Fotografia: Neznáme / Popperfoto Newcastle a Anglický útočník Malcolm McDonald očakával, minúty času, ale Ronnie Radford sa po troch minútach vyrovnal s absurdným diaľkovým výkrikom z bahna a Ricky George ju uzatvoril v predĺženom čase. Cieľ Radfordu – kliknite tu, znova a znova a znova – je nepochybne najpamätnejšia v histórii tretieho kola. Na začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia BBC vyprodukovala sériu piatich minútových programov nazvaných 100 veľkých športových okamihov, vyradených z archívu päťdesiatich rokov.Spolu s pokusom Garetha Edwardsa o barbarov proti všetkým černochom v roku 1973 bol videoklip Hereford-Newcastle ten, ktorý najčastejšie zapĺňal medzery v BBC. Takže tu je vec: Walsall 1933, Hereford 1972…naozaj epochálne víťazstvo v treťom kole príde zhruba každých 40 rokov. Máme ďalší. Eastleigh, Exeter City, Scunthorpe United: čo nám dáva niečo výnimočné?

You may also like...