Predstavenie účastníkov ME 2016 – Rumunsko

Jeden z najvýraznejších účastníkov Euro 2016, ktorý nemusel bojovať s kasármi, je bezpochyby Rumunsko. To pritom ako jeden z iba štyroch tímov zostalo po celú dobu neporazené, a tak určite Tricolorii aj napriek takmer úplnú absenciu známych mien neradno podceňovať…

Pravda, rumunská skupina F bola z tých ľahších a v podstate ako Jediný prešiel bez účasti tradičnej ťažkej váhy, ale úspech hrotov ostré Anghel Iordanescu je pozoruhodný.V snahe dostať sa na predošlé Euro ostatne ešte s mutujú a Maricou vyhoreli a uhrali všehovšudy tri výhry.

Rumunský návrat na veľká futbalová dosky je o to úctyhodnější, že sa zrodil vo chvíli, keď domáce scéna len sotva prekvitá . Rad významných činovníkov je zapletená v hustej korupčnej sieti a niektorí majitelia ako Gigi Becali majú aj mimofotbalové problémy – vlastník Steauy bol v máji 2013 dokonca pre ilegálne obchodovanie s pozemkami na necelé dva roky uväznený.

Aj tradičné klub ako celok si nedávno užil svoje: v decembri 2014 Steaua Bukurešť v podstate načas zanikla, kvôli handrkovania s armádou nemala chvíľu nárok na vlastný názov ani klubový znak, aj napriek tomu ale skompletizovala čistý hetrik majstrovských titulov.Až tento rok jej nadvládu uťal Astra Giurgiu so svojimi prvými vavríny v dejinách.

Jedným z mála ostrovčekov stability a prosperity v rumunskom chaose sa v tejto chvíli javí byť Viitorul Constanta, pre ktorý roku 2009 legendárny Gheorghe Hagi zakladal jedinečnú mládežníckou akadémiu. V minuloročnej sezóne Viitorul hlavne vďaka diskvalifikácii trojica tímov z európskych pohárov až do posledného kola usiloval o účasť v Európskej lige a rovnako ako tento rok mu takáto príležitosť tesne unikla.

Po čerstvom Hagiho odchode z klubu je však žiaľ vo hviezdach i budúcnosť tohto perspektívneho tímu, ktorý v prvom rade dotuje rumunskej mládežnícke výbery a v máji 2014 sa zaslúžil o najmladšieho debutanta v histórii seniorského národného tímu, 16-ročného Cristiana Mane .Na Eure Viitorul nebude reprezentovať vôbec nikto, ani sľubný krídelník Florin Tănase…

História

You may also like...