unibet-startpage

Mimoriadna schôdzka tipov dopingového biatlonu sa uskutoční v deň pred MS

IBU zvolal kongres pred svetovým šampionátom pod tlakom športovcov počas víkendového majstrovstiev sveta v Anterselve. Rakúska APA dnes potvrdzuje presný termín.

“Pre nás je táto správa Kongresu dobrá, keď sa nakoniec začínajú konať. Deň pred začiatkom majstrovstiev sveta si vezmeme na vedomie. V programe sú body, ktoré sme požadovali. Uvidíme, aký bude ďalší vývoj situácie, “povedal prezident Českého zväzu biatlonu (CSB) Jiří Hamza.

Kongresu sa Hamza zúčastní spoločne s viceprezidentom CSB pre ekonomiku a marketing Liborom Vlcka a viceprezidentom pre biatlon Vlastimilom Jakešom.Žiadna nová česká strana sa pripravuje na mimoriadny kongres. “Všetko sme povedali alebo napísali,” dodal Hamza.

Kongres je najvyšším orgánom IBU a tvoria ho delegáti zo zhruba päťdesiatich členských krajín a funkcionári medzinárodnej únie, ktorí ale nemajú hlasovacie právo. Hlavnou témou kongresu bude sprísnenie antidopingových pravidiel, medzi ktoré by mohli okrem iného patriť dlhšiu tresty pre pristihnuté a veľké finančné pokuty pre príslušné národné federácie.

Vedenie IBU na čele s nórskym prezidentom Andersom Bessebergem čelí kritike z radov športovcov i úradníkov kvôli svojmu lenivému prístupu k ruskému dopingu.Kvôli tomu spísala trojica biatlonistov Michal Šlesingr, Martin Fourcase a Lowell Bailey petíciu, ktorú podpísalo 157 športovcov a 56 trénerov z 26 krajín. Otvorený list napísal IBU tiež šéf slovenského biatlonu Jiří Hamza.

IBU sa pôvodne odvolávala na to, že zmeny v antidopingových pravidlách môžu byť schválené iba na kongrese, ktorý bol naplánovaný až na rok 2018 do Poreču.Vedenie únie sa však s najväčšou pravdepodobnosťou o uplynulom víkende zľaklo plánovaného protestu biatlonistov na štarte pretekov s hromadným štartom v Anterselva a prisľúbilo zvolanie mimoriadneho kongresu ešte pred MS.

Výzva biatlonistov a funkcionárov bola reakciou na druhú správu Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), podľa ktorého organizovaný doping v Rusku zahŕňal aj 31 biatlonistov.

V decembri boli pozastavené Olga Viluchinová a Jana Romanovová, ktorí už svoju kariéru ukončili.Ak by im bol doping preukázaný, dodatočne by sa mohli posunúť na pódium v ​​pretekoch štafiet na olympijských hrách v Soči pôvodne štvrtej Češky.

Proti zvyšným 29 nemenovaným ruským biatlonistom začala IBU formálne konanie a cez víkend oznámila, že 22 prípadov bol zastavený kvôli nedostatku dôkazov. Vyšetrovanie ďalších siedmich krajín stále prebieha.

IBU tiež čelila kritike za to, že napriek odporúčaniu WADA po prvej takzvanej McLarenově správe o ruskom dopingu udelila vlani v septembri dejiska majstrovstiev sveta 2021 Ťumeni.

Ruská strana dostala čas do 5. Februára vyjadriť obvinenie zo systematického dopingu.