Maestro nemá dosť, Federer chce uspieť aj v Miami. A potom? Úloha jedničky?

Aj vďaka tomu, že tiež na Floride pokračuje “rodinná tour”, pretože s ním sú na mieste manželka a všetci potomkovia, teda dva páry dvojčiat. “Snažíme sa ich zabaviť a tráviť s nimi čas s čo najväčšou láskou. Chceme tu so ženou byť pre deti čo najčastejšie, “líčil. “A dnešné ráno bolo skvelé.”

V pláne totiž je cesta od bazéna k ďalším výhram. Federer je v Miami, kde začal ďalší turnaj ATP bodovaný rovno tisíckou.Cez víkend triumfoval v kalifornskom paráka v Indian Wells, teraz to skúsi vo floridskom spojení vlhka a horúčavy.

Kombinácia týchto triumfov – ktoré dohromady dajú body ako za grandslamové prvenstvo – je celkom vzácna, od roku 1991 to zvládlo iba sedem tenistov vrátane Federera v rokoch 2005 a 2006.

“Viem, ako strašne ťažká obhajoba to je, ale výhry vám dávajú tu najlepšiu energiu,” líči Federer, ktorý má v kalendárnom roku fenomenálny bilanciu 13-1; v Miami už sa mužský pavúk rozbehol, on do neho zasiahne až cez víkend. Aj preto, aby si po presune z Indian Wells oddýchol (napríklad s deťmi pri vode).

“Na týchto turnajoch je žreb brutálny hneď od začiatku, žiadny zahrievaciu súboj s 250. hráčom sveta. Bude to naozaj ťažké. “

Ťažké, ale nie nemožné.Nie pre aktuálneho Federera.

To, aby ovládol úvodný grandslam v Melbourne a po ňom aj “piaty grandslam” v Indian Wells, zažil naposledy v roku 2006. To už je rokov! “Vtedy som vyhrával 90 percent zápasov,” vrátil sa do mladosti. “Teraz je to niečo úplne iné, zvlášť pri mojom comebacku.”

Pôvodným plánom bolo, aby sa Federer po Wimbledone vmáčkl do elitnej osmičky. Dávno splnené: je šiesty a v prípade výhry v Miami by mohol poskočiť až na 4. pozíciu. Ešte väčším obrazom dominancie sú potom body za kalendárny rok – jasne prvý Federer (3 045), druhý Rafael Nadal (1 635), desiaty Andy Murray (840) a Novak Djokovič (475) na 18.mieste.

Otázka, či by to majiteľ 18 grandslamových trofejí a víťaz rovných 90 turnajov nemohol dotiahnuť až na samý vrch rebríčkové pyramídy, začína byť legitímne.

Miami bude veľkým testom už po kondičné , respektíve zdravotnej stránke. Murray a Djokovič sa obaja ospravedlnili pre zranenie lakťa, to Federer si naplánoval oddych na dobu, kedy sa hrá ďalšie “tisícový” turnaj v Monte Carle, ktorým štartuje antuková sezóna (môže ešte požiadať o divokú kartu, ale to neznie pravdepodobne).

Jasné zatiaľ nebolo ani to, či sa na červené drti zúčastní nadväzujúcich podujatí v Madride a Ríme, takisto tradičných a štedro dotovaných.

Federer dlhodobo opakuje, že nemieni nič uponáhľať – a že je sám prekvapený, ako fantasticky zatiaľ jeho návrat šliape.V úlohe svetovej jednotky strávil rekordných 302 týždňov, preto nejde o nič, čo by “musel mať” s okamžitou platnosťou.

Vzhľadom k tomu, ako ho vlani trápilo zdravie, bude s pribúdajúcimi mesiacmi a turnaji roka 2017 zbierať “čisté” body, pretože nemá žiadne na obhajobu. A na jeho konci, kedy sa bude zrkadliť len kalendárnych 12 mesiacov, mu stačí jednoduchý súčet toho, čo dobyl od 1. januára.

V tom zatiaľ exceluje. Floridská misie dodá ďalšie indície.

You may also like...