Louis van Gaal je posledný masterstroke: Fellaini ako hlboký cieľový muž

Veľká fascinácia Van Gaala v desaťročiach od doby, keď prevzal AZ Alkmaar, bola jeho ochota vyvíjať, prijať nové formácie a nájsť nové spôsoby, ako robiť veci. Revidoval typický holandský spôsob hrania v Ajaxe a Barcelone. S holandskou národnou stranou mal 4-2-3-1, ale keď bol predstavený skupinou menších hráčov, ktorý bol nútený improvizovať, našiel slávu v protiútokovom systéme.Teraz má novú domýšľavosť: Van Gaal môže hovoriť o Juan Mata ako “falošný pravý krídelník”, no predtým bol vykonaný preradenie hlavného tvorcu, ktorý sa posunul z boku. Jeho skvelá inovácia – jeho skvelý vtip takmer – je použitie Marouane Fellaini ako hlboko ležiaceho cieľového muža. Ashley Young vyzýva Manchester United, aby ukončil prehrávanie proti mestu. Prečítajte si viac

Alkmaar, Van Gaal neustále mení prístup. Bez ohľadu na to, či ide o pragmatizmus skúseností alebo o to, či by bol menej viazaný na klasický holandský model – ktorý aj tak objavil – bol v iných kluboch ako Ajax a Barcelona, ​​nemožno si byť istý, Dostal do Spojených štátov bola myseľ, ktorá neustále analyzuje, neustále hrá s novými možnosťami.Pravdepodobne to viedlo k neustálemu kráteniu a zmene formácií už v sezóne, ktoré rozrušilo niektorých hráčov, ale ak výkony proti Tottenhamu a Liverpoolu naznačujú, čo príde ďalšia sezóna, niektorí z nich budú príliš znepokojení.

Nie je nič mimoriadne mimoriadne o tom, aký tvar použil United v posledných týždňoch. Je to 4-3-3, základná 4-3-3, v ktorej pravou stranou smeruje vnútra, vytvára priestor pre prekrývajúce sa pravé-späť.Centrálny trojuholník strelcov je vybočený: Carrick vzadu, sediaci tesne pred dvoma stredmi chrbta; Herrera sa postúpila napravo, spájajúca Mata a Antonio Valenciu; A Fellaini ďalej postúpil doľava, vždy sa snažil presadzovať, aby hral takmer ako druhý útočník – úlohu, ktorá by bola spravodlivá voči Davidovi Moyesovi, malo by byť uznané, že často hrával v Evertone.

Boli v tejto sezóne vtedy, keď bol United trochu nadmerne odkázaný na dlhú uhlopriečku zameranú na Fellaini, ale ako možnosť môže byť zničujúci.Chudák Emre Can, elegantný obhájca stredného obrancu, ktorý prosperoval v tejto sezóne, pretože mal Martin Skrtel, aby sa dostal do jeho stredu, sa ocitol v nepriamej opozícii v Anfielde a bol zbitý z prvej minúty.

Podľa štatistík od whoscored.com sa Fellaini podieľa na deviatich leteckých súbojoch za 90 minút v tejto sezóne a vyhrá 5,5 z nich. Iba štyria hráči – Ashley Barnes, Graziano Pellè, Peter Crouch a Christian Benteke – sa podieľali na viac za 90 minút. Barnes má občas hral na stredisku v tejto sezóne, ale Fellaini je najbližším pretekárom tých, ktorí Pravidelne hrať v strednom poli je Mile Jedinak, ktorý bol v 90-tich leteckých súbojoch za 90 minút – a väčšina z nich v defenzívnom kontexte.Fellaini, inými slovami, súťaží takmer dvakrát toľko leteckých loptičiek ako ktorýkoľvek iný záložník. Facebook Twitter Pinterest Marouane Fellaini, stredisko, bojuje takmer dvakrát toľko leteckých loptičiek ako ktorýkoľvek iný záložník. Foto: Jan Kruger / Getty Images

Ale nie je to len to, že je dobrý vo vzduchu a zrazil loptu pre spoluhráčov v rozostrení lakťov. Anglický futbal sa na ňu používa skoro od tej doby, čo v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia prijal, že prechod, na rozdiel od účtovania nadol, nemusí byť úplne bezvýznamný. Čo robí Fellaini – alebo aspoň Van Gaala ho používa – špeciálne je, že on vyhrá tieto záhlavia s beží z hlbokých.Ian Ormondroyd v Aston Villa pod vedením Grahama Taylora, Emile Heskeya v Liverpoolu pod Gérardom Houllierom a Anglicko pod Svenom Goranom Erikssonom, Josteinom Floom s Nórskom pod Egilom Olsenom – útočiac na zadné miesto, ale s ním Ako stredný záložník je nový.

Hlboko ležiaci cieľový muž nikdy neposkytne branku pre defenzívny odopretie, ktorý môže predné strelec – nebude držať loptu s chrbtom do brány a ležať Lopta mimo – ale prichádza z hĺbky môže ponúknuť výhody. Keď Fellaini zaútočí na jednu z tých dlhých diagonálnych loptičiek zasiahnutých Valenciou, zvyčajne bude mať beh 10, asi 20 yardov.To znamená, že sa pohybuje v tempe, zatiaľ čo obránca môže skákať z stojaceho štartu: hybnosť je u Fellaini.

Význam akceleračnej miestnosti pre dribblers – výhoda, ak sa pohybujú rýchlo, keď sa stretnú Výzva – bola už dávno uznaná (a je jedným z dôvodov rozšíreného prijatia zadných štyroch na začiatku šesťdesiatych rokov); Použitie Fellaini ukazuje dôležitosť aj pre hlavičky. Stredopoliar by mohol byť nasadený proti nemu, ale koľko ďalších stredopoliarov má veľkosť alebo silu Fellaini? Fellaini je veľká a nepríjemná a pochádza z pozície, v ktorej môže preraziť otvory v protiľahlých zadných chrbtoch. Nemusí to byť jemné, nemusí to byť ten štýl, ktorý stereotyp požadoval od holandského stratégu, ale funguje to. Van Gaal našiel niečo, čo by bolo správne.

You may also like...