Kľučka Forsberga a potom pôst. Ukončí Švédi kanadskú finálovú nadvládu?

Mladučký Forsberg svojim blafákom Kanaďanmi očaril, gólmana Hirschovi nezostalo zo sna o zlatej medaile nič iné ako povzdych: “Myslel som, že to mám.”

Ani Švédi neverili svojim očiam, ten flákač s dvadsaťjednotky na chrbte a modrú prilbou Jofa zaskočil aj je. V tak dôležité chvíli sa odhodlal k nesmiernej trúfalé akcii.

“Ale úplne sa mi to nepodarilo. Keď som zdvíhal svoju hokejku, bol som už strašne vľavo, “kritizoval prevedenie náročné kľučky.

Forsbergov kúsok sa aj napriek” technické nedostatky “zaradil k najznámejším momentom hokejových dejín. Dostal sa až na poštové známky.

Geniálny majstrštyk potom inšpiroval mnoho hokejistov po celom svete, ktorí sa neľahký manéver snažili ovládnuť.Aj keď od chvíle, kedy ho Forsberg, vtedy vychádzajúca hviezda, vystrihol, uplynulo tento rok vo februári 23 rokov, stále je devízou len pár vyvolených hráčov.

Mimochodom, sám “Foppa” priznal, že nejde o jeho vynález .Blafák opozeral od iného švédskeho reprezentanta – Kenta Nilssona.

Kanadské odvety na majstrovstvách sveta aj pod piatimi kruhmi

Trvalo iba tri roky, než sa hokejisti s tromi korunkami na prsiach a tí s javorovým listom na hrudi opäť stretli v bitke o najcennejší kov.

Písal sa máj 1997 a Kanada vyhrala svetový šampionát vo fínskych Helsinkách. Švédom nepomohli ani heroické výkony brankára Tommyho Sala, iného z olympijských hrdinov z deväťdesiateho štvrtého.

Kanadské triumfy ďalej pribúdali. V roku 2003 zažili žlutomodrá déjà vu, keď stratili finále opäť v helsinskej Hartwall Aréne. Úchvatný zápas rozhodol až v 74.minúte gól Anson Cartera, preskúmavaný pri videu.

Porážke nezabránil ani Forsberg, “iba” pre striebro si došiel pri slávnostnom ceremoniáli tretej brankár Henrik Lundqvist.

Ten, ktorý teraz toľko túži po zlatej medaile. Chce vyhrať nielen kvôli vlastným vysokým ambíciám, rád by slávil titul so svojím dvojčaťom Joelom. “To je náš cieľ,” zhodli sa v rozhovore pre IIHF. V rovnakom tíme sa zišli po tucet rokov dlhej odmlke.

Lenže v ceste stojí obávaný protivník.

Ten, ktorý Švédsko obral o zlato tiež pred trinástimi rokmi v Prahe.To už Lundqvist stál medzi troma žrďami Tre Kronor a v O2 Aréne pri strhujúcej bitke inkasoval päť gólov.

Zase na neho zostala druhá priečka a v kabíne sa mohol vypytovať Forsberga, tou dobou najväčšou star NHL, aké to vlastne je poraziť Kanadu.

Javorový list potom pristál na ceste za zlatom Švédom rovnako v roku 2014. Na olympijských hrách v ruskom Soči, kde vyhoreli domáci favoriti.

V kráľovskom dueli dvoch najsilnejších mužstiev proti sebe zase stála družina vo žlutomodrá a čierno-červeno-biela partia.

Na jednej strane pri tom boli Lundqvist, Oliver Ekman-Larsson, Marcus Krüger či Alexander Edler. Tí všetci stoja proti Kanade i teraz.O ďalšieho pamätníka pripravil Švédsko šokujúce dopingový test. “Nesmieš hrať,” dozvedel sa tvorivý center Nicklas Bäckström.

Na druhej strane zo súčasného kádra Jona Coopera stáli Matt Duchene a Marc-Edouard Vlasic.

Kanadskí hokejisti presvedčivo zvíťazili, tým švédskym zostali nálepka márnych vyzývateľov. “Som nesmierne sklamaný,” ťažko prehĺtal porážku Lundqvist, ktorý predviedol báječný výkon.

Nestačil.

A tak je bilancia márnych vyzývateľov od roku 1997 nasledovné: štyri prehraná finále za sebou, zlaté nádeje zakaždým pretavené vo striebornú realitu.

Bude to platiť aj tentoraz?Kanada túži po hetriku, Švédsko po prvom majstrovskom titule od roku 2013.

A Lundqvistové po najlepšie možné rozlúčke s reprezentačným dresom.

You may also like...