Dumoulin je po titule z Gira aj majstrom sveta. S tímom vyhral tímovú časovku

Tímová časovka profesionálnych stajní je súčasťou majstrovstiev sveta od roku 2012. A od tej doby jej vládli len dva tímy – Quick-Step s BMC.

Belgická stajňa sa z titulu radovala v rokoch 2012, 2013 a tiež vlani, americkej BMC potom v rokoch 2014 a 2015.

Tento rok ale ich hegemónie mala skončiť – hlavne kvôli Sky.

aj podľa stávkových kancelárií totiž najväčším favoritom nedeľňajšej tímovej jazdy proti času bol britský celok Davea Brailsford.Stačilo sa pozrieť na jeho zostavu.

Čierne farby totiž obliekli exmajster sveta v časovke Vasil Kiryjenka, Chris Froome, majiteľ grandoutrového double a Geraint Thomas, víťaz otváracej časovky Tour v Düsseldorfe.

Aby toho nebolo málo, zostavu doplnili na Vuelte v úžasnej forme jazdiaci Gianni Moscone, poľský šampión v časovke Michal Kwiatkowski a olympijský šampión z Ria v tímovej stíhačke Owain Doull.

“Tá ich zostava je monštruózne, “nechal sa uniesť aj tréner konkurenčného BMC Marco Pinotti. “Ak nevyhrajú, budú naštvaní. Na papieri sú jasne najsilnejší.Ale pozor tiež na Sunweb s Tomom Dumoulin. ”

Do 42,5 kilometrov dlhé časovky, na ktoré boli aj úseky s kockami, náročné stúpanie 10 kilometrov pred cieľom alebo technické zákruty, vyrazil ako prvý domáci celok Team Fixit .no.

O najrýchlejší čas dňa sa ale na medzičasoch preťahovali celky Movistar s LottoNL-Jumbo. Len do tej chvíle, než sa prirútila šesťčlenná letka Sunwebu.

Dumoulin a spol. preleteli časovkou o minútu a 20 sekúnd rýchlejšie ako cyklisti Movistar a potom napäto čakali, ako sa vyvinie situácia za nimi.

Letka Sky, ešte na prvom medzičase tak suverénne, sa pomaly rozpadala. Počas stúpania na Birkelundsbakken odpadli Doull s Thomasom, a to stačilo.V cieli bola britská zostava o 22 sekúnd za Sunwebem.

To dvojnásobní šampióni z BMC sa držali dlhšie, ešte 10 kilometrov pred cieľom viedli pred Sunwebem o päť sekúnd, na ďalšom medzičase to boli sekundy tri a Michael Matthews sa svojimi kumpánmi v horúcich kreslách poskakoval a búchal päsťou do operadiel.

Tak nervózny boli!

Až kilometer pred cieľom sa časomiera prehupla na stranu Sunwebu, nakoniec o pohodlných osem sekúnd.

a keď potom bolo jasné, že vedúci tri celky neohrozí ani obhajujúci šampióni z Quick-Stepu, radosť Dumoulin a jeho piatich kolegov prepukla naplno.

“Tím bol tak jednotný, zostali sme celý čas pohromade a to rozhodlo. Všetci sme dnes po trati leteli a vyhrali najdôležitejšie tímový závod roka.Je to šialené, úžasné, “rozplýval sa víťaz tohtoročného Gira.

Jediným českým zástupcom v tímovej časovke bol Ján Bárta, ktorý išiel za nemeckú Boru.

Slovenského majstra v jazde proti času povolal tím, z ktorého po ôsmich rokoch odchádza, na poslednú chvíľu namiesto chorého Petra Sagana.

Ten ochorel po návrate z Kanady, kde vyhral Veľkú cenu Québecu.

“Mal tímovú časovku ísť, ale rozhodli sme sa, že pre neho bude lepšie sa moc nepreťažovať, trénovať doma a potom prísť na hromadný preteky,” povedal Saganův tréner Patxi Vila.

Bárta tak v nedeľu išiel spolu s Maciejom Bodnar, víťazom časovky v Marseille na tohtoročnej Tour a tiež s Rakúšanmi Konradom, Pöstelbergerem, Lotyšov Saramotinsem a Nemcom Burghardt.

na najlepšie ale nestačili.V cieli boli desiatom s takmer dvojminútovým mankom na víťazný Sunweb.