Anglicko kráča okolo All Blacks smerom k najväčšej cene rugby

Keď sa Nový Zéland v roku 2015 stal po tretíkrát majstrom sveta v Londýne, bez pochýb bol oslavovaný ako „najdominantnejší tím v histórii sveta“, samotná fráza jedného z ich táborov bola nakreslená na tabuli v ich tímovej miestnosti o dva roky skôr. V Jokohame v Anglicku, ktorá bola ďaleko od svojej nepokojnej domoviny, využila energiu multikultúrnej zostavy, aby zmiala očakávaný vzostup All Blacks na štvrtú korunu, ktorá by bola ich treťou v poradí.

Pretože sa Anglicko pred štyrmi rokmi utápalo v hanbe 30-bodového úkrytu pred Austráliou, kde sa ako jediní hostitelia svetového pohára v ragby nedokázali dostať z pódia bazéna, bol to taký triumf proti tak legendárnej opozícii bolo nemysliteľné.Mužom, ktorý bol Bet365 SK prepravený do spoločnosti, aby vyriešil neporiadok, bol Eddie Jones, prvý zahraničný hlavný tréner Anglicka, akého kedy menoval.

Napoly Austrálčan, napoly Japonec, Jones bol farebným kontrapunktom k mužovi, ktorého nahradil, Stuartovi. Lancaster. Yorkshireman urobil veľa pre rozvinutie anglického útoku, ale zakolísal v žiare domácich majstrovstiev sveta. Jones nemá rád nič iné ako reflektor.

Počas niekoľkých mesiacov viedol Anglicko na prvý grandslamový turnaj od roku 2003 a posilnil tím, ktorý Lancaster vybudoval, pri začatí procesu obnovy. Cesta bola odvtedy kamenistá, v roku 2017 to bol titul šiestich národov, po ktorom nasledovalo najhoršie umiestnenie Anglicka v tejto súťaži, druhé posledné v roku 2018.Ale zdá sa, že po celú dobu budoval a vyvíjal útočnú hru v rozpore s moderným zaujatím obranou, a to aj napriek tomu, že jeho vlastná obrana unikala pokusom s opustením, ktoré spôsobilo viac ako niekoľko ponižovaní.

Je možné sa domnievať, že to všetko bolo súčasťou plánu. Rovnako ako najlepší stratégovia, aj Jones predstavuje svoju prácu teraz, keď je príliš neskoro na to, aby Austrália minulý týždeň, Nový Zéland, odpovedala. Poraziť All Blacks týmto spôsobom nie je nič podobné ako veľkosť šoku, ktorý vyvolal, keď jeho japonský tím v úvodný víkend majstrovstiev sveta 2015 porazil Juhoafrickú republiku, ale ľahké barbety posledných dvoch rokov o šambolickom neusporiadanom Anglicku majú teraz bol zapnutý na cyniku.Prinajmenšom v rugbyovom kontexte.

Určite žiaden tím nestratí úmyselne, ale Jones celkom rád nechal svojich keltských rivalov prevziať plášť šampiónov šiestich národov nedávno, Írska v roku 2018, Walesu začiatkom tohto roka. Zjavne ho potešilo, že Wales v predvečer turnaja dosiahol prvé miesto v rebríčku World Rugby. “Sú obľúbenými na majstrovstvách sveta,” vyhlásil s rovnou tvárou po tom, čo Wales v auguste zvíťazil nad Anglickom pri prípravnom teste. “Nemám čo iné povedať, kámo.” Môžete ísť na prvé miesto, ste favoritom na majstrovstvá sveta. “

Wales sa ešte v sobotu môže pripojiť k Anglicku vo finále, ktoré by bolo prvým celoeurópskym finále.Rovnako potešujúce pre Jonesa by bolo nepochybne aj to, keby mu boli súpermi Juhoafrická republika, ktorá pôsobila ako konzultant Springbokov, keď v roku 2007 porazili Anglicko a stali sa majstrami sveta, naposledy sa obe strany dostali do finále majstrovstiev sveta.

Wales medzitým nikdy nepostúpil za semifinále, ktoré dosiahli v rokoch 1987 a 2011. Vďaka všetkým svojim nedávnym úspechom z nich bookmakeri urobili v druhom semifinále o niečo väčšie outsiderov proti Juhoafrickej republike, ako to bolo v Anglicku v prvej.

Niet pochýb o tom, kto je teraz obľúbeným na túto veľkú cenu budúci víkend. Anglicko bude v pondelok jedničkou na svete, po prvý raz od prevzatia moci Jonesom, po prvý raz od roku 2004, hneď po Jonesovej prvej ochutnávke finále majstrovstiev sveta.V tú slávnu noc v Sydney v roku 2003 bol trénerom rodnej Austrálie, keď neporazil nič iné ako Anglicko.

Šestnásť rokov predtým, ako tréner štvrtého rozdielneho tímu na majstrovstvách sveta, Jones ukázal svoje ruka s definitívnym víťazstvom nad jedným z najslávnejších fenoménov športu, nehovoriac o rugby, ale spôsob, akým na ňu reagovalo Anglicko, bol rovnako pôsobivý ako samotná výhra. Možno spokojný úsmev, ale žiadne divoké oslavy a rýchlo sa vydať do tunela, aby sa pripravili na ďalšie rande.

Ak Jones dokáže svoj tím prepracovať do tej najlepšej nálady, aby mohol budúci týždeň opäť zvíťaziť, turbulentné vzostupy a pády za posledné štyri roky sa budú javiť ako Tour de Force – vzostupy a pády za posledných 25 rokov jeho trénerskej kariéry.A ak by to mohol byť Wales, ktorý bude čeliť Anglicku, trénovaný ďalším strojcom Warrena Gatlanda, Novozélanďanom, ktorý sa po 11 slávnych rokoch vedenia ujme svojej dovolenky, poézia by bola dojemná pre nepokojnú Britániu, ktorá sa obracia proti sebe a proti sebe.

You may also like...