100 dní do olympiády: Korea sníva o medailové smršti. A nielen od ľadu

Kanaďania vo Vancouveri pozbierali najviac zlatých. Rusi v Soči to zopakovali a pre prípadné negativista ovládli aj celkový súčet cenných kovov (to sa Kanade v roku 2010 nepodarilo, olympijské rebríčky ale preferujú hodnotenie podľa najcennejších medailí).

Podľa denníka Korea Herald si organizátori blížiacich sa zimných hier, do ktorých zostáva rovných 100 dní, načrtli nasledujúce ciele: “Získať dvadsať medailí vrátane rekordných ôsmich zlatých. A umiestniť sa medzi piatimi najúspešnejšími krajinami olympiády. ”

To je veľa odvážne vízie, lebo juhokórejským maximom je doteraz štrnásť” placiek “(2010) a šesť zlatých triumfov (2006, 2010).

< p> Ale zároveň je to vízia svojím spôsobom nutná. “Výkony našej reprezentácie sú určujúce pre úspešnú olympiádu.Jeho vieru živí to, že sa tento rok v marci stal vôbec prvým Juhokorejcania, ktorý sa dostal na stupne víťazov Svetového pohára: “Chcem byť pozitívne a na základe poslednej sezóny aj mojich výkonov na tréningovom kempe v Európe verím, že to je možné.”

Záujem o lístky nie je v spodnej časti Kórejského polostrova bohvieaký, a tak by sa národné eufória hodila. Na každej olympiáde je to rovnaké, či už išlo v posledných rokoch o radosť sportuznalých Britov, hrdých Rusov či roztančených Brazílčanov. Medaily pre domáce sú požehnaním celej megaakcie.

Zrovna u Rusov to ale obnáša memento, smutnú faustovskú zmluvu so športovým diablom.Po výsledkovo tragickom Vancouveri, kde najväčšia krajina sveta získala len tri zlaté, zažili Rusi v Soči hotovú explózii – z troch triumfov na 13, z 13 medailí na 35 cenných kovov. Cena je známa: zlaté, strieborné aj bronzové artefakty sú ušpinené dopingovými obvineniami.

Oči uprené na Ľadovú arénu

Short track čiže rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe, toť juhokórejský odbor číslo jedna. Z celkových 53 medailí zo zimných olympiád ich shorttrackaři a ich ženské kolegyne získali 42, takmer 80 percent.

Ľadová aréna v Kangnung, kde budú prebiehať aj súťaže v krasokorčuľovaní, sa tým pádom stane pre hostiteľa jasne najsledovanejšie lokalitou.Samotný Pchjongčchang, po ktorom nesú zimné hry meno, dosť možno ustúpi do pozadia.

Medaily sú predsa to najpodstatnejšie. A pre domáce tým skôr, zvlášť pri juhokórejských ambíciách.

You may also like...